Β1. Τρένο κινείται ευθύγραμμα σε οριζόντιο επίπεδο με σταθερή ταχύτητα μέτρου υηχ/10, όπου υηχ είναι η ταχύτητα διάδοσης του ήχου στον αέρα.
Το τρένο κατευθύνεται προς τούνελ που βρίσκεται σε κατακόρυφο βράχο.
Ο ήχος που εκπέμπεται από τη σειρήνα του τρένου ανακλάται στον κατακόρυφο βράχο. Ακίνητος παρατηρητής βρίσκεται πάνω στις γραμμές και πίσω από το τρένο ακούει δύο ήχους. Έναν ήχο απευθείας από τη σειρήνα του τρένου, με συχνότητα f1, και έναν ήχο από την ανάκλαση στον κατακόρυφο βράχο, με συχνότητα f2. Ο λόγος των δύο συχνοτήτων f1/f2 είναι ίσος με:
i. 11/9 ii. 10/11 iii. 9/11
ο παρατηρητής είναι ακίνητος και η πηγή απομακρύνεται :
f1 = fs υηχ / ( υηχ + υηχ/10 ) = fs υηχ / ( 11/10 υηχ ) = 10/11 fs
ο βράχος είναι ακίνητος και η πηγή πλησιάζει ο ακίνητος παρατηρητής ακούει τη συχνότητα του ήχου που ανακλάται στον ακίνητο βράχο :
f2 = fs υηχ / ( υηχ - υηχ/10 ) = fs υηχ / ( 9/10 υηχ ) = 10/9 fs f1 / f2 = 9/11
διακρότημα 2016
Β2. Ακίνητη πηγή S ηχητικών κυμάτων μάζας m εκπέμπει ήχο συχνότητας fS. Το μήκος κύματος είναι λS. Ανιχνευτής ηχητικών κυμάτων μάζας 2m κινείται προς την πηγή με ταχύτητα μέτρου υηχ / 4, όπου υηχ είναι η ταχύτητα διάδοσης του ήχου στον αέρα. Ο ανιχνευτής και η πηγή συγκρούονται μετωπικά και ελαστικά.
Α. Η μεταβολή του μήκους κύματος που καταγράφει ο ανιχνευτής πριν και μετά την κρούση είναι :
α) υηχ / 2fS, β) υηχ / fS, γ) υηχ / 3fS,
Β. Η μεταβολή της συχνότητας του ήχου που καταγράφει ο ανιχνευτής πριν και μετά την κρούση είναι :
α) ΔfΑ = - 7/16 fS, β) ΔfΑ = - 9/16 fS, γ) ΔfΑ = - 7/4 fS,
ο ανιχνευτής πλησιάζει την ακίνητη πηγή ( η ταχύτητα του ήχου ως προς τον ανιχνευτή είναι υηχ + υηχ/4 ) λ1 = λs = υηχ / fs
f1 = ( υηχ + υηχ/4 ) / λ1 = fs ( υηχ + υηχ/4 ) / υηχ = 5/4 fs
κρούση μετωπική - ελαστική :
υ1' = υ1 ( 2m - m ) / ( 2m + m ) = 1/3 υ1 = 1/3 υηχ/4 = υηχ/12
υs ' = 2 2m υ1 / ( 2m + m ) = 4/3 υ1 = 4/3 υηχ/4 = υηχ/3
μετά την κρούση η πηγή απομακρύνεται ενώ ο ανιχνευτής πλησιάζει ( η ταχύτητα του ήχου ως προς τον ανιχνευτή είναι υηχ + υηχ/12 )
λ2 = λs + υηχ/3 Τ = υηχ / fs + υηχ / 3fs = ( υηχ + υηχ/3 ) / fs
f2 = ( υηχ + υηχ/12 ) / λ2 = fs ( υηχ + υηχ/12 ) / ( υηχ + υηχ/3 ) = (13/12) / (4/3) fs = 13/16 fs
μεταβολή μήκους κύματος : λ2 - λ1 = υηχ / fs + υηχ / 3fs - υηχ / fs = υηχ / 3fs
μεταβολή συχνότητας : f2 - f1 = 13/16 fs - 5/4 fs = - 7/16 fs
Ο Ε Φ Ε 2017
Β2. Παρατηρητής Α κινείται με σταθερή ταχύτητα μέτρου υΑ μεταξύ δύο
ακίνητων και όμοιων πηγών S1 και S2, από την (1) προς την (2), που εκπέμπουν ήχο της ίδιας συχνότητας fS. Ο παρατηρητής Α λαμβάνει δύο ηχητικά κύματα, η σύνθεση των οποίων δημιουργεί διακρότημα. Το πλάτος του ήχου που αντιλαμβάνεται ο παρατηρητής Α μεγιστοποιείται με συχνότητα fS / 100. Θεωρούμε ότι τα πλάτη των ήχων των δύο πηγών δεν μεταβάλλονται με την απόσταση. Αν το μέτρο της ταχύτητας του ήχου στον ακίνητο αέρα είναι ίσο με υηχ τότε ισχύει :
α) υΑ = υηχ / 50 β) υΑ = υηχ / 100 γ) υΑ = υηχ / 200
f1 = fs ( υηχ - υΑ ) / υηχ f2 = fs ( υηχ + υΑ ) / υηχ
f2 - f1 = 2 fs υΑ / υηχ 1 / Τ = 1 / ( f2 - f1 ) => fs / 100 = υηχ / 2 fs υΑ => υΑ = υηχ / 200
Β3. Αυτοκίνητο της τροχαίας κινείται σε ευθύ δρόμο με σταθερή ταχύτητα υ1=υ/10 και έχει
ενεργοποιημένη τη σειρήνα του, η οποία παράγει ήχο συχνότητας fs μήκους κύματος λ.
Μοτοσικλετιστής που προπορεύεται κινείται με ταχύτητα μέτρου υ2= υ/20 προς την ίδια κατεύθυνση, ακούει ήχο
Ι. με συχνότητα: α) fA=19fs/18 β) fA=20fs/18 γ) fA=21fs/19
ΙΙ. με μήκος κύματος : α) λ β) 0,9 λ γ) 1,1 λ
όπου υ η ταχύτητα διάδοσης του ήχου στον αέρα
το περιπολικό πλησιάζει τον μοτοσικλετιστή με ταχύτητα υ1 οπότε αυτός αντιλαμβάνεται μήκος κύματος λΑ = λ - υ1 Τ = λ - υ/10 1/fs = λ - λ/10 = 0,9 λ όπου υ = λ fs
ο μοτοσικλετιστής προπορεύεται απομακρύνεται με ταχύτητα υ2 οπότε η ταχύτητα του ήχου ως προς αυτόν είναι υ - υ2 = υ - υ/20 = 19υ/20
η συχνότητα που αντιλαμβάνεται ο μοτοσικλετιστής είναι :
fA = ( υ - υ2 ) / λΑ = 19v/20 0,9 λ = 19/18 υ λ = 19 fs / 18
δηλαδή : fΑ = fs ( υηχ - υηχ /20) / ( υηχ - υηχ /10 ) = fs 19/20 υηχ / ( 9/10 υηχ ) = 19/18 fs
Β4. Ηχητική πηγή κινείται με σταθερή ταχύτητα υs προς ακίνητο παρατηρητή. Τα μήκη κύ ματος που εκπέμπει η πηγή προς την κατεύθυνση του παρατηρητή, πριν και μετά τη διέλευση της από αυτόν, διαφέρουν μεταξύ τους κατά λ/10 , όπου λ το μήκος κύματος που εκπέμπει η πηγή όταν είναι ακίνητη. Αν υ η ταχύτητα διάδοσης του ήχου στον αέρα, ο λόγος υs/υ είναι:
(α) 1/5 (β) 1/10 (γ) 1/20
η πηγή πλησιάζει τον ακίνητο παρατηρητή Α ο οποίος αντιλαμβάνεται μήκος κύματος λ1 = λ - υs Τ η πηγή προσπερνά και απομακρύνεται από τον ακίνητο παρατηρητή Α που αντιλαμβάνεται μήκος κύματος λ2 = λ + υs Τ
ισχύει η σχέση : λ2 - λ1 = λ/10 => λ + υs Τ - ( λ - υs Τ ) = λ/10 => 2 υs Τ = λ/10 =>
=> υs = λ/20Τ = υ/20 => υs / υ = 1/20
Β7. Περιπολικό πλησιάζει με ταχύτητα υs προς ένα κατακόρυφο τοίχο και εκπέμπει με τη
σειρήνα του ήχο συχνότητας fs , ο οποίος διαδίδεται με ταχύτητα, υ. Παρατηρητής Α που στέκεται ακίνητος πίσω από το περιπολικό μπορεί να αντιλαμβάνεται ήχους απευθείας και από ανάκλαση στον τοίχο. Αν η ταχύτητα του αυτοκινήτου είναι πολύ μικρότερη της ταχύτητας του ήχου,
ο παρατηρητής, Α ακούει διακροτήματα με συχνότητα
α) fδ = 2υυs / ( υ2 - υs2 ) fs β) fδ = 2υυs / ( υ2 + υs2 ) fs γ) fδ = fs
το περιπολικό απομακρύνεται από τον παρατηρητή f1 = fs υ / ( υ + υs ) υ = λ fs
λ1 = λ + υs Τ = υ / fs + υs / fs = ( υ + υs ) / fs = ( υ + υs ) λ/υ = λ ( υ + υs )/υ
το περιπολικό πλησιάζει τον ακίνητο τοίχο f2 = fs υ / ( υ - υs ) ο ήχος ανακλάται και φθάνει στον ακίνητο παρατηρητή Α
λ2 = λ - υs Τ = υ / fs - υs / fs = ( υ - υs ) fs = ( υ - υs ) λ/υ = λ ( υ - υs )/υ
διακρότημα fδ = f2 - f1 = fs υ / ( υ - υs ) - fs υ / ( υ + υs ) = fs υ [ 1/( υ - υs ) - 1/( υ + υs ) ] =
= fs υ ( υ + υs - υ + υs ) / ( υ - υs )( υ + υs ) = fs 2 υ υs / ( υ2 - υs2 )
η διαφορά των μηκών κύματος που αντιλαμβάνεται ο παρατηρητής είναι : Δλ = λ1 - λ2 = 2λ υs /υ
Β8. Περιπολικό κινείται προς τα δεξιά πλησιάζοντας κατακόρυφο τοίχο με ταχύτητα υs και ταυτόχρονα εκπέμπει ήχο μήκους κύματος λ. Ο παρατηρητής Α βρίσκεται πίσω από το περιπολικό και κινείται προς αντίθετη κατεύθυνση με υΑ < υs. Ο παρατηρητής αντιλαμβάνεται δύο ήχους. Ο ένας έχει μήκος κύματος λ1 και έρχεται απευθείας από το περιπολικό και ο άλλος μήκος κύματος λ2 και φτάνει σ’ αυτόν από ανάκλαση. Για τα μήκη κύματος ισχύει:
α. λ1=λ2=λ β. λ1+λ2=λ γ. λ1-λ2=2λ δ. λ1+λ2=2λ
το περιπολικό απομακρύνεται από τον παρατηρητή Α f1 = fs ( υ - υΑ ) / ( υ + υs ) υ = λ fs
λ1 = λ + υs Τ = λ + υs / fs = ( υ + υs ) / fs = ( υ + υs ) λ/υ = λ ( υ + υs )/υ
το περιπολικό πλησιάζει τον ακίνητο τοίχο f2 = fs υ / ( υ - υs ) ο ήχος ανακλάται και φθάνει στον παρατηρητή Α που κινείται αντίθετα ως προς το περιπολικό ( είναι σαν να πλησιάζει η πηγή τον παρατηρητή )
λ2 = λ - υs Τ = υ / fs - υs / fs = ( υ - υs ) fs = ( υ - υs ) λ/υ = λ ( υ - υs )/υ
λ1 + λ2 = λ ( υ + υs )/υ + λ ( υ - υs )/υ = 2 λ
λ1 - λ2 = λ ( υ + υs )/υ - λ ( υ - υs )/υ = 2 λ υs /υ
Β9. Σώμα S μάζας m διαθέτει πηγή ήχων και εκπέμπει ήχο συχνότητας fs και μήκους κύματος λ. Το σώμα κινείται με σταθερή ταχύτητα μέτρου υ1=υ/5, όπου υ η ταχύτητα του ήχου, και πλησιάζει προς άλλο ακίνητο σώμα, A, μάζας 2m που διαθέτει ανιχνευτή ήχων. Το S συγκρούεται κεντρικά ελαστικά με το A. Μετά την κρούση τα σώματα κινούνται με σταθερές ταχύτητες.
Α. Αν f1 είναι η συχνότητα που καταγράφει ο ανιχνευτής πριν την κρούση και f2 η συχνότητα
που καταγράφει μετά την κρούση τότε ο λόγος f1/f2 είναι:
α) 13/20 β) 20/13 γ) 25/13
Β. Μετά την κρούση ο Α καταγράφει μήκος κύματος λΑ ίσο με :
α) λ β) 16λ/15 γ) 15λ/16 δ) 17λ/16
κεντρική εαστική κρούση : v1' = v1 (m - 2m) / (m + 2m) = - v1 /3 = - υ/15
v2' = 2 v1 m / (m + 2m) = 2v1 /3 = 2υ/15
πριν την κρούση η πηγή πλησιάζει τον Α με ταχύτητα υ1 και ο Α αντιλαμβάνεται μήκος κύματος : λ1 = λ - υ1 Τ = λ - υ/5 Τ = λ - λ/5 => λ1 = 4λ/5
ο Α αντιλαμβάνεται συχνότητα : f1 = fs v / (v - v1) = fs v / (v - v/5) = fs 5/4
μετά την κρούση η πηγή απομακρύνεται από τον παρατηρητή Α με ταχύτητα υ1' και ο Α αντιλαμβάνεται μήκος κύματος : λ2 = λ + |υ1'| Τ = λ + υ/15 Τ = λ + λ/15 => λ2 = 16λ/15
ο Α αντιλαμβάνεται συχνότητα : f2 = fs (v- v2') / (v + |v1'|) = fs (v - 2υ/15) / (v + v/15) = fs 13/16
τελικά f1 / f2 = 20/13
πριν την κρούση : S ®υ1 Α μετά την κρούση : υ1'¬ S Α ®υ2'
Β10. Η πλατφόρμα κινείται ευθύγραμμα με σταθερή ταχύτητα υ = 34 m/s. Η ηχητική πηγή που είναι πάνω της εκπέμπει ήχο με συχνότητα fs = 680 Hz. Οι δύο παρατηρητές Α και Β βρίσκονται
πάνω στη πλατφόρμα ακίνητοι ως προς αυτή. Ο ήχος έχει ταχύτητα υηχ = 340 m/s. Τα μήκη κύματος μετράνε για τον ήχο είναι:
α) λΑ = λΒ = 0.5m β) λΑ = 0,40 m , λΒ = 0,60 m γ) λΑ = 0,45 m , λΒ = 0,55 m
η πηγή και οι παρατηρητές Α, Β είναι ακίνητοι ως προς την πλατφόρμα, η οποία όμως κινείται μα σταθερή ταχύτητα υ ως προς τον ακίνητο αέρα έτσι η ταχύτητα του αέρα ως προς τον παρατηρητή Α είναι υηχ - υ ( υηχ , υ ομόρροπα διανύσματα ) και για τον παρατηρητή Β είναι υηχ + υ ( υηχ , υ αντίρροπα διανύσματα )
λΑ = (υηχ - υ) / fs = (340 - 34) / 680 = 0,9 340 / 680 = 0,9 / 2 = 0,45 m
λB = (υηχ + υ) / fs = (340 + 34) / 680 = 1,1 340 / 680 = 1,1 / 2 = 0,55 m
ο Α αντιλαμβάνεται συχνότητα : fΑ = fs ((υηχ - υ) - υ) / ((υηχ - υ) - υ) = fs
ο Α απομακρύνεται από την πηγή με ταχύτητα υ , η πηγή πλησιάζει τον Α με ταχύτητα υ
ο Β αντιλαμβάνεται συχνότητα : fΒ = fs ((υηχ + υ) + υ) / ((υηχ + υ) + υ) = fs
ο Β πλησιάζει την πηγή με ταχύτητα υ , η πηγή απομακρύνεται από τον Β με ταχύτητα υ
B11. Σε κινούμενο προς τα αριστερά όχημα (1) με ταχύτητα υ1 = υ/10 υπάρχει ηχητική πηγή που εκπέμπει ήχο συχνότητας fs. Οχημα (2) κινείται με ταχύτητα υ2 = υ/5 αντίθετης φοράς (προς τα δεξιά). Στο όχημα (1) υπάρχει συσκευή ανίχνευσης των ανακλώμενων στο όχημα (2) ηχητικών κυμάτων. Η ταχύτητα του ήχου ως προς τον ακίνητο αέρα είναι υ. ( ο ανακλώμενος ήχος στο όχημα (2) έχει την ίδια συχνότητα με τον προσπίπτοντα σε αυτόν ήχο ). Η συχνότητα f1 του ήχου που ανιχνεύει η συσκευή, είναι
α) f1 = 6fs/11 β) f1 = 121fs/81 γ) f1 = 8fs/11 δ) f1 = fs/2
παρατηρητής Α στο όχημα (2) αντιλαμβάνεται συχνότητα fΑ = fs ( υηχ - υ2 ) / ( υηχ + υ1 ) =>
=> fΑ = fs ( υ - υ/5 ) / ( υ + υ/10 ) = fs 4υ/5 / 11υ/10 = 8/11 fs
η ταχύτητα του ήχου ως προς τον Α είναι : ( υηχ - υ2 ) επειδή υηχ και υ2 είναι ομόρροπα διανύσματα
ο Α αντιλαμβάνεται μήκος κύματος : λΑ = λ + υ1 T = υηχ Τ + υ1 Τ = ( υηχ + υ1 ) / fs
επαλήθευση : λΑ fΑ = ( υηχ + υ1 ) / fs fs ( υηχ - υ2 ) / ( υηχ + υ1 ) = ( υηχ - υ2 ) ταχύτητα του ήχου ως προς Α
το όχημα (2) γίνεται πηγή ηχητικών κυμάτων και ο ανακλώμενος ήχος έχει την ίδια συχνότητα fΑ οπότε ο δέκτης κυμάτων στο όχημα (1) ανιχνεύει συχνότητα
f1 = fΑ ( υηχ - υ/10 ) / ( υηχ + υ/5 ) = 8/11 fs ( υ - υ/10 ) / ( υ + υ/5 ) = 8/11 fs 9υ/10 / 6υ/5 = 8/11 fs 3/4 => f1 = 6/11 fs ο δέκτης στο όχημα (1) απομακρύνεται το όχημα (2) απομακρύνεται
Β12. Στο προηγούμενο πρόβλημα τα οχήματα κινούνται αντίθετα και πλησιάζουν με ταχύτητες υ1 και υ2 αντίστοιχα. Ο παρατηρητής Α που κάθεται ακίνητος ανάμεσα στα δύο οχήματα ακούει από ανάκλαση στο όχημα (2) ήχο με μήκος κύματος ίσο με
α. λΑ = (υ-υ2)(υ-υ1) / (υ+υ2)fs β. λΑ = (υ-υ1)(υ+ υ2) / (υ+υ2)fs γ. λΑ = (υ+υ1)(υ-υ1) / (υ+υ2)fs
παρατηρητής Β στο όχημα (2) αντιλαμβάνεται συχνότητα fΒ = fs ( υηχ + υ2 ) / ( υηχ - υ1 )
το όχημα (2) γίνεται πηγή ηχητικών κυμάτων και ο ανακλώμενος ήχος έχει την ίδια συχνότητα fΒ οπότε ο παρατηρητής Α ανιχνεύει συχνότητα
fΑ = fΒ υηχ / ( υηχ - υ2 ) = fs ( υηχ + υ2 ) / ( υηχ - υ1 ) υηχ / ( υηχ - υ2 ) =>
=> fΑ / υηχ = fs ( υηχ + υ2 ) / ( υηχ - υ1 ) ( υηχ - υ2 ) =>
=> υηχ / fΑ = λΑ = ( υηχ - υ1 ) ( υηχ - υ2 ) / ( υηχ + υ2 )fs
ο ακίνητος παρατηρητής Α αντιλαμβάνεται ηχητικά κύματα απευθείας από την πηγή
με μήκος κύματος : λΑ = λ - υ1 Τ = υηχ Τ - υ1 Τ = ( υηχ - υ1 ) / fs
και συχνότητα : fA = fS υηχ / ( υηχ - υ1 ) η ταχύτητα του ήχου ως προς τον Α είναι : υηχ = λΑ fA
B13. Το σύστημα του σχήματος ταλαντώνεται με εξίσωση απομάκρυνσης x(t) = 0,4 ημ(5t + π/2) (S.I.). (θετική φορά προς τα πάνω). Η πηγή S που είναι προσαρμοσμένη στο ελατήριο εκπέμπει ήχο συχνότητας fs = 684 Ηz, ταχύτητας υ=340m/s. Ο παρατηρητής που βρίσκεται στη θέση Α ακούει τον ήχο με ελάχιστη συχνότητα
α) 688 Ηz β) 684 Ηz γ) 680 Ηz
Για ποιό μέγιστο πλάτος ταλάντωσης του σώματος (1), το σώμα (2) χάνει την επαφή του με το οριζόντιο επίπεδος; Ποιά συχνότητα fΑ ανιχνεύει ο παρατηρητής Α συναρτήσει του χρόνου για πλάτος ταλάντωσης που βρήκατε; Οι μάζες των σωμάτων : m1 = 1 kg , m2 = 2 kg
το σώμα (1) ταλαντώνεται με συχνότητα f = ω/2π = 5/2π Hz η περίοδος της ταλάντωσης είναι Τ = 1/f = 0,4π s
το πλάτος ταλάντωσης είναι Α = 0,4 m x = 0,4 ημ(5t + π/2) υ = 2 συν(5t + π/2) α = - 10 ημ(5t + π/2)
ο ακίνητος ανιχνευτής καταγράφει συχνότητα : fΑ = fs υηχ / ( υηχ + υ1 ) = 684 340 / ( 340 + 2 συν(5t + π/2) )
η ελαχιστη συχνότητα συμβαίνει όταν συν(5t + π/2) = +1 οπότε έχουμε :
fΑ,ελαχ = 684 340 / ( 340 + 2 ) = 684 340 / 342 = 2 340 = 680 Hz
η μέγιστη συχνότητα συμβαίνει όταν συν(5t + π/2) = -1 οπότε έχουμε :
fΑ,μέγ = 684 340 / ( 340 - 2 ) = 684 340 / 338 Ηz
m1 = 1 kg m2 = 2 kg k = m1 ω2 = 25 N/m σταθερά ελατηρίου
θέση ισορροπίας σώματος (1) : m1 g = k x0 => 1 10 = 25 x0 => x0 = 0,4 m συσπείρωση (Θ.Ι.)
ΣF = m1 α => Fελατ - m1 g = m1 α => Fελατ - 10 = - 10 ημ(5t + π/2) => Fελατ(t) = 10 - 10 ημ(5t + π/2)
το σώμα (2) δέχεται δυνάμεις : ΣF = 0 => Fελατ - m2 g + Ν = 0 => - 10 + 10 ημ(5t + π/2) - 20 + Ν = 0 => Ν = 10 - 10 ημ(5t + π/2) + 20 => Ν(t) = 30 - 10 ημ(5t + π/2) αντίδραση από το οριζόντιο επίπεδο
t = 0 Fελατ = 10 - 10 = 0 Ν = 30 - 10 ημ(π/2) = 30 - 10 = 20 Ν = m2 g
το σώμα (1) είναι στην άνω ακραία θέση της ταλάντωσής του και το ελατήριο έχει το φυσικό του μήκος
t = T/4 = 0,4π / 4 = π/10 s Fελατ = 10 - 10 ημ(5 π/10 + π/2) = 10 - 10 ημ(π/2 + π/2) = 10 N
Ν = 30 - 10 ημ(5 π/10 + π/2) = 30 Ν
το σώμα (1) διέρχεται από τη θέση ισορροπίας του με ταχύτητα αρνητική (προς τα κάτω) και η δύναμη του ελατηρίου είναι αντίθετη του βάρους του
t = T/2 = 0,4π / 2 = 0,2π s Fελατ = 10 - 10 ημ(5 0,2π + π/2) = 10 - 10 ημ(π + π/2) = 10 - 10 (-1) = 20 N
Ν = 30 - 10 ημ(5 0,2π + π/2) = 30 - 10 (-1) = 40 Ν
το σώμα (1) διέρχεται από τη κάτω ακραία θέση της ταλάντωσής του και η δύναμη του ελατηρίου είναι μέγιστη
t = 3T/4 = 3 0,4π / 4 = 0,3π s Fελατ = 10 - 10 ημ(5 0,3π + π/2) = 10 - 10 ημ(2π) = 10 N
Ν = 30 - 10 ημ(5 0,3π + π/2) = 30 - 10 ημ(2π) = 30 Ν
το σώμα (1) διέρχεται από τη θέση ισορροπίας του με ταχύτητα θετική (προς τα πάνω) και η δύναμη του ελατηρίου είναι αντίθετη του βάρους του
η αντίδραση Ν από το δάπεδο γίνεται μηδέν όταν το πλάτος ταλάντωσης του σώματος (1) είναι Α > 0,4 m
τότε x(t) = Α ημ(5t + π/2) υ(t) = 5Α συν(5t + π/2) α(t) = - 25Α ημ(5t + π/2)
ΣF = m1 α => Fελατ - m1 g = m1 α => Fελατ - 10 = - 25Α ημ(5t + π/2) =>
=> Fελατ(t) = 10 - 25Α ημ(5t + π/2)
το σώμα (2) δέχεται δυνάμεις : ΣF = 0 => Fελατ - m2 g + Ν = 0 => - 10 + 25Α ημ(5t + π/2) - 20 + Ν = 0 => Ν = 10 - 25Α ημ(5t + π/2) + 20 => Ν(t) = 30 - 25Α ημ(5t + π/2)
η μικρότερη τιμή της Ν είναι όταν ημ(5t + π/2) = +1 τότε Ν = 30 - 25Α
το σώμα (2) χάνει την επαφή του με το δάπεδο : Ν = 0 => 30 - 25Α = 0 => Α = 30/25 m = 1,2 m
πράγματι για αυτό το πλάτος ταλάντωσης του σώματος (1) και επειδή στη θέση ισσορροπίας του το ελατήριο είναι συσπειρωμένο κατά 0,4 m , στην κάτω ακραία θέση του σώματος (1) το ελατήριο είναι συσπειρωμένο κατά 0,4 + 1,2 = 1,6 m ενώ στην άνω ακραία θέση του σώματος (1) το ελατήριο είναι επιμηκυμένο κατά 1,2 - 0,4 = 0,8 m οπότε η δύναμη ελατηρίου που ασκείται στο σώμα (1) είναι Fελατ = 25 N/m 0,8 m = 20 N με φορά προς τα κάτω (αρνητική κατεύθυνση) ενώ το σώμα (2) δέχεται Fελατ = 25 N/m 0,8 m = 20 N με φορά προς τα πάνω (θετική κατεύθυνση) τότε Fελατ = 20 N = 2 kg 10 m/s2 = m2 g δηλαδή η αντίδραση Ν = 0
όταν ημ(5t + π/2) = +1 άνω ακραία θέση
τότε Fελατ = 10 - 25Α ημ(5t + π/2) = 10 - 25 1,2 (+1) = 10 - 30 = - 20 Ν ασκείται στο σώμα (1)
Fελατ = - 10 + 25Α ημ(5t + π/2) = - 10 + 25 1,2 (+1) = - 10 + 30 = - 20 Ν ασκείται στο σώμα (2)
Ν = 30 - 25Α ημ(5t + π/2) = 30 - 25 1,2 (+1) = 30 - 30 = 0
όταν ημ(5t + π/2) = - 1 κάτω ακραία θέση
τότε Fελατ = 10 - 25Α ημ(5t + π/2) = 10 - 25 1,2 (-1) = 10 + 30 = + 40 Ν ασκείται στο σώμα (1)
Fελατ = - 10 + 25Α ημ(5t + π/2) = - 10 + 25 1,2 (-1) = - 10 - 30 = - 40 Ν ασκείται στο σώμα (2)
Ν = 30 - 25Α ημ(5t + π/2) = 30 - 25 1,2 (-1) = 30 + 30 = 60 Ν
τότε x(t) = 1,2 ημ(5t + π/2) υ(t) = 6 συν(5t + π/2) α(t) = - 30 ημ(5t + π/2)
Fελατ(t) = 10 - 30 ημ(5t + π/2) ασκείται στο σώμα (1)
Fελατ(t) = - 10 + 30 ημ(5t + π/2) ασκείται στο σώμα (2) Ν(t) = 30 - 30 ημ(5t + π/2)
η συχνότητα που ανιχνεύει ο παρατηρητής Α : fΑ = fs υηχ / ( υηχ + υ1 ) = 684 340 / ( 340 + 6 συν(5t + π/2) )
η ελαχιστη συχνότητα συμβαίνει όταν συν(5t + π/2) = +1 οπότε έχουμε :
fΑ,ελάχιστη = 684 340 / ( 340 + 6 ) = 684 340 / 346 Hz
η μέγιστη συχνότητα συμβαίνει όταν συν(5t + π/2) = -1 οπότε έχουμε :
fΑ,μέγιστη = 684 340 / ( 340 - 6 ) = 684 340 / 334 Ηz
Β14. Παρατηρητής Α πλησιάζει προς ακίνητη πηγή με ταχύτητα που μεταβάλλεται σύμφωνα με τη σχέση υ=5t. Η πηγή εκπέμπει ήχο συχνότητας fs=680Ηz που τρέχει στον αέρα με ταχύτητα υ=340Ηz. Ο αριθμός των παλμών που ακούει ο παρατηρητής από τη χρονική στιγμή t1=2s έως τη χρονική στιγμή t2=10s είναι: α. 5920 β. 7300 γ. 8000
υA = 5t fA = fS ( v + 5t ) / v = 680 ( 340 + 5t ) / 340 = 2 ( 340 + 5t ) = 680 + 10t = dN/dt = N'(t)
t = 2 s fA = 680 + 20 = 700 Hz = 700 παλμοί/sec
t = 10 s fA = 680 + 100 = 780 Hz = 780 παλμοί/sec
dN/dt = 680 + 10t => dN = (680 + 10t) dt => N = [ 680t + 5t2]t=2s => 10s = 680 ( 10 - 2 ) + 5 ( 102 - 22 )
=> N = 680 8 + 5 ( 100 - 4 ) = 5440 + 480 = 5920 παλμοί από 2s εώς 10s
Β15. Hχητική πηγή πλησιάζει προς ένα ακίνητο παρατηρητή με ταχύτητα υs=40m/s και εκπέμπει ήχο με συχνότητας fs=3000Ηz για χρονική διάρκεια Δt=3,4s. Ο παρατηρητής ακούει τον ήχο για χρονική διάρκεια : α. 3,4s β. 3s γ. 2,7s δ. 4s
από την πηγή εκπέμπονται Ν = fS t = 3000 Hz 3,4 s = 10200 παλμοί
fA = fS v / (v - vS) = 3000 340 / (340 - 40) = 3400 Hz
ο παρατηρητής δέχεται 10200 παλμούς συχνότητας 3400 Hz σε χρονικό διάστημα Δt = 10200 παλμούς / 3400 Hz = 3 sec
Β16. Το ακίνητο Radar της τροχαίας εκπέμπει κύματα συχνότητας f1 προς αυτοκίνητο που απομακρύνεται από αυτό με ταχύτητα υα. Τα κύματα ανακλώνται στο αυτοκίνητο και επιστρέφουν στο Radar με συχνότητα f2. Η ταχύτητα των κυμάτων ως προς τον αέρα είναι υ.
Ι. Αν η σχέση των δύο συχνοτήτων είναι f2/f1=9/11 τότε η ταχύτητα του αυτοκινήτου είναι :
α. υα = υ/5 β. υα = υ/6 γ. υα = 2υ/5 δ. υα = υ/10
ΙΙ. Το μήκος κύματος του ήχου από ανάκλαση που καταγράφει το Radar είναι
α. λ = 11υ / 9f1 β. λ = 9υ / 11f1 γ. λ = 10υ / 9f1 δ. λ = 11υ /10f1
η ταχύτητα των κυμάτων ως προς τον οδηγό του αυτοκινήτου είναι : υ - υα διότι τα διανύσματα υ και υα είναι ομόρροπα
ο οδηγός αντιλαμβάνεται μήκος κύματος : λα = λ = υ / f1 και συχνότητα κυμάτων : fa = f1 ( υ - υα ) / v
τα κύματα ανακλώνται στο αυτοκίνητο το οποίο γίνεται πηγή κυμάτων με την ίδια συχνότητα fa = f1 ( υ - υα ) / v και φθάνουν στο ακίνητο Radar το οποίο αντιλαμβάνεται συχνότητα : f2 = fa v / ( v + va ) = f1 ( υ - υα )/( υ + υα )
f2 / f1 = ( υ - υα )/( υ + υα ) => 9/11 = ( υ - υα )/( υ + υα ) => 9 ( υ + υα ) = 11 ( υ - υα ) => v = 10 va
συνεπώς : fa = f1 ( υ - υα ) / v = 0,9 f1 το ανακλώμενο κύμα έχει μήκος κύματος λ' = υ / fa = v2 / ( υ - υα )f1
παρατηρητής τώρα είναι το ακίνητο Radar που αντιλαμβάνεται μήκος κύματος :
λ2 f2 = υ => λ2 9/11 f1 = υ => λ2 = 11υ / 9f1
λ2 = λ' + υα / fa = άλλος τρόπος
= v2 / ( υ - υα )f1 + υα / [ f1 ( υ - υα ) / v ] = v2 / ( υ - υα )f1 + υ υα / ( υ - υα )f1 =
= υ( υ + υα ) /( υ - υα )f1 = υ 11υα ) / 9υα f1 = 11υ / 9f1