Μάθημα : Με ένα ΒΙΒΛΙΟ ταξιδεύω!

Κωδικός : 9050978111

9050978111  -  ΕΥΔΟΞΙΑ ΣΤΕΡΓΙΟΥ

Μάθημα

Αυτό το σχέδιο μαθήματος  αποσκοπεί στο να ενισχύσει την αγάπη των παιδιών για το βιβλίο και την φιλαναγνωσία, προσφέροντας μια ποικιλία από δραστηριότητες που είναι προσαρμοσμένες στις ανάγκες των νηπίων.

  • Περιεχόμενο μαθήματος

    Το μάθημα θα χωριστεί στις εξής ενότητες:

    • Με ένα βιβλίο ταξιδεύω
    • Τα Δικαιώματα του μικρού αναγνώστη
    •  Ερωτηματολόγιο για τη διερεύνηση των αναγνωστικών μας προτιμήσεων
    • Παιχνίδια και δραστηριότητες με αφορμή το βιβλίο
    • Πώς φροντίζουμε και επιδιορθώνουμε το βιβλίο;
    • Δημιουργία δανειστικής βιβλιοθήκης
    • Φτιάχνοντας το δικό μας βιβλίο.

    Μαθησιακοί στόχοι

    Βασικοί στόχοι του μαθήματος είναι τα παιδιά:

    • να αγαπήσουν το βιβλίο και να μάθουν να το μελετούν και να το φροντίζουν
    • να αναπτύξουν κειμενικό και εικονογραφικό γραμματισμό
    • να καλλιεργήσουν την φαντασία και την δημιουργικότητα τους 
    • να εμπλακούν συναισθηματικά και επικοινωνιακά σε δραστηριότητες φιλαναγνωσίας

    Μέθοδοι διδασκαλίας

    Για την υλοποίηση του μαθήματος θα αξιοποιηθούν οι εξής μέθοδοι διδασκαλίας: Συζήτηση, Ιδεοθύελλα (brain storming), Παιχνίδια ρόλων και Μιμητικά παιχνίδια, Ομαδοσυνεργατική - Βιωματική διδασκαλία και μάθηση  

    Διδάσκοντες

    Διδάσκουσα: Στεργίου Ευδοξία

     

    Προτεινόμενα συγγράμματα

    Προτεινόμενη Βιβλιογραφία

    • Τα ιπτάμενα φανταστικά βιβλία του κου Μόρρις Λέσμορ, William Joyce, εκδόσεις Πατάκη
    • Ένα λιοντάρι στην βιβλιοθήκη, Knudsen Michelle, εκδόσεις Παπαδόπουλος
    • Το βιβλίο που δεν ήθελε να διαβαστεί, Κάργα Βασιλική, εκδόσεις Ιπτάμενος Σταθμός

     

Ενότητες

Η ενότητα αυτή αποσκοπεί στο να γνωρίσουν τα παιδιά την έννοια του βιβλίου και να αναγνωρίσουν τη σημασία του ως μέσο για να μοιραζόμαστε ιστορίες και γνώσεις. Επίσης στοχεύει στο να κατανοήσουν τη διαδικασία της ανάγνωσης και της εκτύπωσης και να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους.

Περιγραφή δραστηριότητας

Αρχικά, καθίστε με το παιδί και δείξτε του ένα βιβλίο. Ρωτήστε το αν ξέρει τι είναι ένα βιβλίο και τι γίνεται με αυτό. Μπορείτε να το εξηγήσετε ως το "μαγικό αντικείμενο που μας λέει ιστορίες" ή ως "το παράθυρο σε άλλους κόσμους". 

Στη συνέχεια ανοίξτε το αρχείο παρουσίασης "Η πρώτη λέξη" και διαβάστε με τη βοήθεια του παιδιού την ιστορία του συγγραφέα Μάνου Κοντολέων και δείτε τη να "ζωντανεύει". Πρόκειται για μια ιστορία όπου στην αρχή τα  γράμματα ήταν πολύ μοναχικά αλλά όταν συναντήθηκαν και ξεκίνησαν να κάνουν παρέα, να μιλούν και να αλληλεπιδρούν σχημάτισαν όλα μαζί τη πρώτη λέξη που δεν ήταν άλλη από τη λέξη ΒΙΒΛΙΟ.

Έπειτα συζητήστε για τους χαρακτήρες και το θέμα της ιστορίας. Ρωτήστε το παιδί τι νομίζει ότι θα συμβεί στη συνέχεια. Μπορείτε να κάνετε μια μικρή συζήτηση για το ποιος γράφει τα βιβλία και ποιος τα διαβάζει.

Συμπληρωματικά δείτε μαζί του το βίντεο που ακολουθεί: "Τα ιπτάμενα φανταστικά βιβλία του κου Μόρρις Λέσμορ!"

Τέλος ζητήστε από το παιδί να δημιουργήσει το δικό του μικρό βιβλίο. Μπορεί να ζωγραφίσει μια σκηνή από το παραμύθι ή να φτιάξει τη δική του ιστορία με εικόνες. 

Ενθαρρύνετε το πάθος για τη γραφή στα παιδιά ενδεικτικά με το Storyjumper έναν διαδικτυακό δημιουργό βιβλίων παραμυθιών ή με την παραμυθοτράπουλα Φτιάξε ένα παραμύθι.

Ημερολόγιο

Προθεσμία
Γεγονός μαθήματος
Γεγονός συστήματος
Προσωπικό γεγονός

Ανακοινώσεις

Όλες...
  • - Δεν υπάρχουν ανακοινώσεις -