Παρουσίαση/Προβολή
(G590170) - ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΣ
Περιγραφή Μαθήματος
Συγκεντρωση διαλυματος(c)
Αν σε ενα διαλυμα Α ειναι n=o αριθμος mol της διαλυμενης ουσιας.V=ο ογκος του διαλυματος σε L, τοτε η συγκεντρωση του διαλυματος θα δινεται απο την σχεση c=n/V.Μοναδα αυτης ειναι το mol/L η Μ
Εφαρμογη θα κανουμε με την ασκηση55,σελ.164
Η ασκηση μας δινει τον ογκο του διαλυματος υδροξειδιου του καλιου=400ml,η 0,4L.Το n=0,2 mol KOH.
Αντικαθιστω στον τυπο και εχω, c=0,2 mol/0,4L=0,5M
Ημερομηνία δημιουργίας
Τετάρτη 10 Ιουνίου 2020
-
Περίγραμμα
Δεν υπάρχει περίγραμμα