Εγγραφή
Μαθήματα
Συχνές ερωτήσεις
G265174 - ΤΙΤΟΥΣ-ΤΖΕΩΡΤΖΕ ΧΟΡΤΟΠΑΝ
R=V/I
P=V I
Eηλ=V q
Eηλ=V I t
P=E/t
Αφού μπαίνει στην πρίζα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορεί να το βάλουμε σε όποια μπρίζα μας βολεύει
Η ένταση του ρεύματος είναι 3500/230=15,2Α , άρα μπορεί να το βάλει σε μπρίζα που συνδέεται σε ασφάλεια τουλάχιστον 10Α (Κοινή πρίζα).
Η ένταση του ρεύματος είναι 3500/230=15,2Α , άρα πρέπει να το βάλει σε μπρίζα που συνδέεται σε ασφάλεια τουλάχιστον 16Α (Ενισχυμένη πρίζα).
Μπορεί να το βάλει και σε κοινή μπρίζα (που συνδέεται σε ασφάλεια των 10 Α) αρκεί να ρυθμίσει το καλοριφέρ σε μικρότερη ισχύ δηλαδή 230*10=2300W
230V
9.2W
9200W
9200KW
Έχουμε ανάψει τον θερμοσίφωνα (4KW), δύο ηλεκτρικά καλοριφέρ (2KW) και τον φούρνο που καταναλώνει 2,5KW. Δίνεται η τάση του δικτύου V=230V.
Η συνολική ένταση είναι 4000/230+2000/230+2000/230+2500/230=17,4+8,7+8,7+18,8=45,6Α άρα θα "πέσει" η ασφάλεια.
Η συνολική ένταση είναι 4000/230+2000/230+2000/230+2500/230=17,4+8,7+8,7+18,8=45,6Α άρα θα το "σηκώσει" η ασφάλεια.
Δεν έχει σημασία γιατί η ασφάλεια κόβει το κύκλωμα μόνο σε περίπτωση βραχυκυκλώματος.
2000*10=20.000J
2000KW*10h=20.000KWh
2KW*10h=20KWh
2KW
Ο μήνας έχει 30*24h=720h και το κόστος ανά κιλοβατώρα είναι 0,15 ευρώ.
500W*720h*0,15ευρώ/KWh=54.000ευρώ
0,5ΚW*720h*0,15ευρώ/KWh=54ευρώ
0,5ΚW*720h*15ευρώ/KWh=5400ευρώ
Η βενζίνη όταν καίγεται δίνει 34.200 KJ ανά λίτρο.
1KWh=1KW*1h=1KW*3600s=3600KJ
60KWh/34200KJ/l=60*3600KJ/34200KJ/l=6,3 λίτρα
60 λίτρα
34200KJ/l/60KWh=34200KJ/l/(60*3600KJ)= 0,16 λίτρα
2KW/60KWh=0.16 ώρες
60KWh/2KW=30 ώρες !!!
60KWh/2000W=0.03 ώρες.
Η μέγιστη ισχύ που μπορεί να παρέχει το δίκτυο με ένα μέσο σπίτι με ασφάλεια 40A είναι 230V*40A=9200W
60KWh/2h=30KW και αντιστοιχεί σε
30KW/9,2KW=3,3 σπίτια.
60KWh/20h=3KW και αντιστοιχεί σε
3KW/9.2KW=0,33 σπίτια.
60KWh*20h=1200KW και αντιστοιχεί σε
1200KW/9.2KW=130 σπίτια.
60KWh/0,5h=120KW και αντιστοιχεί σε
120KW/9.2KW=13 σπίτια.